Youtube Vergi Cezası Artık Geldi

Youtube vergi cezası geldiğinden beri sorun üzerine sorun yaşıyorum. Üç yıldır aktif olarak youtube kanalımda farklı olaylar hakkında haftalık videolar çekiyorum. Ve şahıs şirketim var. Ben Akif Emir Tuzcu, 25 yaşındayım. Sonradan ortaya çıkan bu vergi cezalarıyla resmen başım derde girecekti. Youtube vergi gibi kaygılarla uğraşırken aynı ajanstan bir arkadaşım Balrium Hukuk Danışmanlık Bürosuna gidip danışmanlık almamı tavsiye etti. Bende vakit kaybetmeden gittim görüştüm. Youtube vergi sisteminde kazançlarınızı vergilendirmek için şahıs şirketi kurduğunuzda KDV vergisi ödeniyor. Ve gelir vergisi ve yıllık gelir vergisi de ödemeniz gerekiyor. Youtube vergi oranı son zamanlarda medya veya benzer alanlarda gelir elde edenler için oldukça gündem olan konu haline gelmişti.

Youtube Vergi Sistemi

Vergi sisteminde örneğin Türk vergi sisteminde elde edilen tüm kazançlar vergilendirilmektedir. Asgari ücret ile maaş alan bir kişi, esnaf veya internet üzerinden gelir elde eden girişimciler vergiyle yükümlüdür.  Limit olmaksızın kazançları üzerinden vergilerini ödemekle yükümlüdür. Dolayısı ile youtube üzerinden gelir elde eden kişiler de şirket kurarak kazançlarını vergilendirirler.

Youtube Vergi Oranı

Sosyal medya ve ilgili alanlardan gelir elde edenler için Youtube vergi oranı son zamanlarda oldukça gündem olan konu haline gelmişti . Youtube üzerinden elde edilen reklam gelirleri üzerinden aylık kazancınızın %18’ini gelir vergisi olarak ödemeniz gerekiyor. Balrium Hukuk Bürosuyla görüşmelerimde kazancım ne kadar olursa olsun bunun geçerli olduğu söylendi. Yani gelirinizi hesaplayıp bunun üzerinden %18’lik hesaplama yaparak ödenecek olan katma değer verginizi öğrenebilirsiniz.

Youtube vergi ne kadar gibi sorularıma aldığım danışmanlık sayesinde özenle cevap buldum. Youtube kanalı olanlar banka hesapları üzerinden maliye tarafından takip ediliyor. Bu vergiler de biz kullanıcıların youtubedaki izlenme sayısı ve  izlenme süresine göre kazançları vergilendiriliyor. Ve biz youtuberları en korkutan durum ise maliye tarafından Gelir Vergisi Kanunu’na göre evlere youtube vergilerinin gönderilmesi durumu oldu.

Youtube vergi cezası hakkında çıkan haberler ve forum sayfalarında geçen konuşmalar gündemde. Kanallarının ilk açıldığı günden itibaren banka hesaplarını görevliler detaylı bir şekilde inceliyor. Kanal izlenme oranları ve abone sayılarına göre vergi cezalarını hesaplayıp youtube kullanıcılarının adreslerine iletiliyor. Neyseki herhangi bir durumda gelen cezaya karşı itiraz etme hakkı var. Veya muafiyet durumlarında danışmanlık aldığım Balrium Hukuk Bürosu benim yardımcım olacak.

Bir Sorunuz Var Mı?